Dünyanın En Önemli 10 Bilim Dergisi

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dergiler kategorisinde DeNiZ tarafından oluşturulan Dünyanın En Önemli 10 Bilim Dergisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 148 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dergiler
Konu Başlığı Dünyanın En Önemli 10 Bilim Dergisi
Konbuyu başlatan DeNiZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeNiZ

DeNiZ

Admin
Yönetim
Grafiker
Katılım
26 Mar 2020
Mesajlar
1,230
Tepkime puanı
2,026
Puanları
113
Konum
Radyosohbetim.Com
Web sitesi
www.benimtutkum.com
Yaşadığımız evreni ve bu evrenle ilgili bilinmeyen her şeyi açıklamaya çalışma olarak tanımlayabileceğimiz bilim her geçen gün envanterine yeni bilgiler katmaktadır. Bilim insanları ile bilime ilgi duyanlar da bu gelişmeleri takip edebilmek için uzun yıllardan beri dergileri araç olarak kullanmaktadır. Ülkemizde dâhil olmak üzere dünya çapında yayımlanan bazı dergiler içerikleri ve özellikleri ile diğerlerinden öne çıkmaktadır. Eğer sen de bilime ilgi duyuyorsan hazırladığımız bilimsel dergiler listesi içindekilerinden birisi ilgini çekecektir.İçerik Navigasyonu
  • 10. Nature
  • 9. Psychology Today
  • 8. Sky & Telescope
  • 7. New Scientist
  • 6. ID (Ideas&Discoveries)
  • 5. Scientific American
  • 4. Discover
  • 3. Popular Science
  • 2. Smithsonian
  • 1. National Geographic
 • Sizce?
10. Nature
En köklü bilim dergilerinden olan Nature yayın hayatına 4 Kasım 1869 yılında İngiltere’de başlamıştır. Dünyanın en iyi akademik yazılarını barındıran dergi haftalık 50 binin üzerinde satış yapmasına rağmen internet sitesine her ay 3 milyon farklı kişinin girdiği bilinmektedir. Genel olarak bilim adamlarına ve eğitimli insanlara yönelik yazı ve makaleler yayımlamaktadırlar.

9. Psychology Today
1967 yılında yayına başlayan Psychology Today günlük hayatımızda yaşadığımız duygu değişikliklerini bilimsel açıdan değerlendirerek çözümler üretmeye çalışan ve bunlarla ilgili bilgiler sunan bir dergi. Psikolog, psikiyatrisi ve akademisyenlerin ifadelerine yer veren ABD kökenli bir dergidir. Aynı zamanda internet sitesinden de günlük bilgi ve destek vermektedir.

8. Sky & Telescope
1941 yılında yayın hayatına başlayan Sky & Telescope dergisi Amerika Birleşik Devletleri tarafından yayımlanmaktadır. The Sky ve The Telescope dergilerinin birleşmesiyle oluşan dergi teleskop yapımı hakkındaki bilgilerin yayılmasına öncülük etmiştir. Aylık yüz binin üzerinde satışı olan dergi içeriğinde şunları bulabilirsiniz;

– Astronomi ve uzay keşfindeki son olaylar,

– Astronomi dünyasında yaşananlar,

– Astronomi ile ilgili kitap, malzeme ve sitelerin yorumları,

– Amatör teleskop yapımı.

7. New Scientist
22 Kasım 1956 yılında İngiltere’de kurulan dergide bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, haberler, yorumlar ve açıklamalar yer almaktadır. Haftalık satışı 120 binin üzerinde olan dergi aynı zamanda internet sitesi üzerinden de bilgi akışı sağlamaktadır.6. ID (Ideas&Discoveries)
10 Kasım 2010 tarihinden beri yayın hayatına devam eden ABD kökenli bu dergi iki ayda bir basılmaktadır. Bilim, doğa, psikoloji, tarih ve güncel olayları fotoğraf ve grafiklerle destekleyerek hazırlayan bir dergidir. Yayınladıkları bilim dergileri pdf formatında internette de sunmaktadırlar.

5. Scientific American
28 Ağustos 1845 kuruluş yılıyla en eski bilim dergilerinden birisi olan Scientific American adından da anlaşılacağı gibi ABD kökenli popüler bilim dergisidir. Albert Einstein da dahil olmak üzere birçok ünlü bilim adamının yazılarını yayımlamıştır. ABD’de yayım hayatına aralıksız en uzun süre devam eden dergi olma özelliğini korumaktadır. 1950 yılında yayınladığı termonükleer hidrojen bombası makalesinden dolayı 3000 kopyasının yakılmasına karar verilmiştir. Aylık 500 bine yakın okuyucu tarafından alınan dergi 2002 yılından bugüne kadar bilim, tarım, iletişim, savunma, çevre ve sağlık alanlarında her yıl 50 kişiye ödül vermektedir.

4. Discover
Time dergisi editörü Leon Jaroff, insanların bilime olan merakından yola çıkarak detaylı ama her insanın anlayabileceği sadelikte hazırlanan Discover dergisini 1980 yılında yayımlamaya başlamıştır. Dünyanın en iyi bilim adamları arasında gösterilen Stephen Hawking gibi bilim adamlarının yazılarını yayımlamıştır. Yılda 10 defa basılan derginin her basımda 500 binin üzerinde satışı bulunmaktadır.

3. Popular Science
Amerika Birleşik Devletleri’nde Mayıs 1872 yılında yayına başlayan Popular Science 2 ayda bir yayımlanmaktadır. Satış miktarı 1,5 milyona yakın olan dergi ülkemiz de dâhil olmak üzere 45 ülkede yayımlanmaktadır. 58’den fazla ödüle sahip olan dergi bilim, teknoloji, çevre ve yenilikler hakkında yazılar hazırlamaktadırlar.

2. Smithsonian
Bilim, tarih, doğa ve sanat alanlarında yazılar yayımlayan Smithsonian 1970 yılında yayına başlamıştır. Derin analizler yaparak yayımladığı çok çeşitli bilimsel yazılarını fotoğraflarla desteklemektedirler. 2012 yılından beri bili, teknoloji ve sanat alanlarındaki yenilikleri tespit ederek ödüllendiren American Ingenuity Awards’ın (Amerikan Yaratıcılık Ödülleri) sponsorluğunu üstlenmektedir. 2 milyona yakın basılan dergi aylık olarak hazırlanmaktadır.1. National Geographic
Bilim, coğrafya, tarih ve dünya kültürleri hakkında yazılar hazırlayan National Geographic 1888 yılında kurulmuştur. Kapağındaki sarı çerçevesi ve dramatik fotoğraflarıyla bilinen dergi Türkçe de dâhil olmak üzere 40 farklı dile çevrilmektedir. 1930lu yılların başlarında renkli sayfaların basımına başlamıştır. Dünyada foto muhabirliği en iyi seviyede yapan dergidir. Son yıllarda çevresel sorunlara, çölleşmeye, kimyasal kirliliğe, küresel ısınmaya ve nesli tükenen türlere değinen dergi her ay yayımlanmaktadır. Ülkemizde satılan yabancı bilim dergileri arasında en çok takip edilen National Geographic sadece ABD’de 3,5 milyon insana ulaşırken dünya çapındaki satış miktarı aylık ortalama 6,5 milyondur.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt