Genetiğin Önemi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Vücut Geliştirme ve Fitness kategorisinde The Punisher tarafından oluşturulan Genetiğin Önemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 355 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Vücut Geliştirme ve Fitness
Konu Başlığı Genetiğin Önemi
Konbuyu başlatan The Punisher
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan The Punisher

The Punisher

Kayıtlı Üye
vucut-gelistirme-dna

Herkes fit olabilir ancak profesyonel vücut geliştirici olabilmek için genetiğin rolü büyüktür diyor Kuclo. Genetiğiniz elvermiyorsa, hedeflerinizi bir daha düşünün.

Vücut Geliştirmede Kalıtım Yasası

dna-kas-yapma

Michigan’da büyüyen Stece Kuclo çocukluğunda FLEX ve Muscle & Fitness dergilerinin sayfalarını çevirip boyut ve kuvvet bakımından onda en çok işe yarayacak programları öğrenmeye çalıştığını söylüyor. Michigan Üniversitesini ikinci sınıfta terk edip tam zamanlı bir itfaiye eri olmaya karar veren Kuclo, “Ben rekabeti çok severim, çeşitli sporlarla uğraşarak büyüdüm” diyor. Geçen zaman içinde Kuclo sahneye yaraşır bir fizik yaratmayı da başarmış. Amatör sınıfta birkaç yıl yarıştıktan sonra o zamanlar 25 yaşında olan Kuclo 2011 NPC USA’de profesyonel seviyeye yükselmiş oldu. Maddi durumu henüz elvermediğinden, son senesine kadar bir yandan itfaiye erliği yapıp bir yandan da IFBB pro olarak çalışmış.

Piyasanın birçok başarılı ismi gibi Kuclo da şöhretini, sponsorluklardan gelen paraları ve vücut geliştirme yarışmalarından kazandığı ödülleri diğer alanlarda kullanıyor. Şu andaki en büyük ticari girişimi ise karısı IFBB bikini pro Amanda Latona-Kuclo ile birlikte yürüttüğü Booty Queen giyim markası. Hem vücut geliştirici, hem girişimci, hem de sorumlu bir koca olarak “üç ayrı işte çalışıyorum” diyor Kuclo.

Biz burada bir tanesine eğiliyoruz: IFBB pro vücut geliştiriciliği. Ne diyorsunuz, sizden olur mu?

İşin Cilveleri
Bir IFBB pro’nun yaşantısı 7/24 rutine sadakat demektir. Yani antrenman, beslenme ve uyku kalitesi şaşmaz bir çizgide ilerlemek zorunda! Bir tanesi bile hedeften saparsa arzulanan sonuçlara yaklaşması zorlaşır. ‘Ben yaparım’ diyorsanız, Kuclo’ya göre karşınıza çıkacak şeyleri mercek altına aldık (Instagram: @stevekuclo).

Kuclo, bu sporun şahikası sayılan Mr. Olympia’da tam dört kez yarıştı.

Günlük Angarya
“Pazartesiden cumaya Amanda’yla birlikte çok erken uyanıp Booty Queen Apparel’in epostaları yanıtlama, yeni ürünlerin sevkiyatını ayarlama ve fuarlara katılım başvuruları gibi günlük işlerini yapıyoruz. Spor salonu konusunda şanslıyım. Spor partnerim esnek olduğundan ister sabah ister akşam çalışabiliyorum.”

Beslenme konusunu ise evde pişirdikleriyle halleden Kuclo seyahate çıktığında dahi yemeğini yanında götürüyor.

Aranan Özellikler

genetik

“Genetik önemli ve büyük bir etmen. 162 cm boyunda 54 kiloluk bir adamsanız mesela, hele bir de 125 kg ağırlığındaki adamların boy gösterdiği Mr. Olympia gibi bir yarışmaya katılma isteğiniz varsa, ben bunu bir daha düşünün derim. Salonda çabuk gelişmeye yatkın, boylu, büyük eklemli ve büyük kaslı bir adamsanız, o zaman sizden olur” diyor Kuclo.

İşin En İyi Yanı
“Hayranlarla buluşup tanışmak” diyor Kuclo. “2017 Mr. O fuarında adamın biri, ‘Kanserdim ama senin videoların en karanlık anlarımda destekçim oldu’ demişti. Yaptığımın işin en tatminkâr taraflarından biri de işte böyle insanlara tanışmak.”

İşin En Kötü Yanı
Antrenmanın yol açtığı yıpranma ve aşınmanın, Booty Queen için kampanyalar yürütmenin ve yarışma için yollara düşmenin yanı sıra Kuclo işin bir kötü yanı daha olduğunu söylüyor: Cinsel isteğiniz gösteriye yaklaştıkça dibe vuruyor.

Pro Vücut Geliştiricilere Önerilen Eğitim

dna-kas

Vücut geliştirici olmak için egzersiz biliminden mezun olmanıza gerek yoksa da, Kuclo, “vücudunuzu yarışmadan yarışmaya gözlemlemeyi bilmeniz gerekiyor” diyor. “Her yarışmadan sonra not alıp kendinizi yenileyin.”

İş Deneyimi
“Sağlık personeli, itfaiyecilik veya hemşirelik gibi vücudu daha iyi anlamınızı sağlayacak herhangi bir iş büyük bir artıdır.”

“Bir iki sponsorluk alıp birkaç kez konuk olarak poz verenler yılda yaklaşık $50.000 kazanabiliyor” diyor Kuclo. “En iyi sponsorlukları kapıp ün yapmış elit atletler ise yılda yaklaşık 1 milyon dolar kazanabiliyor. Ne kadar sıkı çalışmak istediğiniz bağlı aslında.”

Önemli Özellikler
“Güçlü iletişim ve hayranlarınızla ortak paydada buluşabilme yeteneği. Sabrı da es geçmeyelim. Herkes bir iki yarışmadan sonra hemen profesyonel olmak istiyor. Ben profesyonel olmadan önce altı yıl amatör olarak yarıştım. Sabredin ve çalışkan olun. Kariyerinize odaklanın ama hayatınızda her şey dengede olsun. Ailenizi, sosyal çevrenizi boşlamayın.”