Hz.Ayse annemiz bölüm 2

• Konbuyu başlatan Hümra
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sahabeler ve Evliyalar kategorisinde Hümra tarafından oluşturulan Hz.Ayse annemiz bölüm 2 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 400 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sahabeler ve Evliyalar
Konu Başlığı Hz.Ayse annemiz bölüm 2
Konbuyu başlatan Hümra
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan KadiR
H

Hümra

Ziyaretçi
Peygamberimiz s.a.v 25 sene Hatice annemiz ile evli kaldi.
Hatice annemiz vefatindan 2 yil sonra Ayse annemiz ile evlendi.

Hicretin üzerinden 8 ay gecti,
aylardan Sevval ayi.
Cahilliye dönemin de iki bayram arasin da kiyilan nikah bir ugursuzluk, bu evliliklerin devam etmiyecegini düsünüyorlardi.
Böyle olmadigini Peygamberimiz s.a.v , herkesin gözü önünde bir nikah gerceklestirdi.

Hz.Ayse annemiz genis saraylarda yasamiyordu. Onun yasadigi kücücük bir oda, duvarlari toprak ile sivanmis. Ayaga kalkan elini degdirebilecegi tavani, hurma lifleriyle kapliydi. Yagmur suyu gecirmemesi icin catisi yünle kaplanmisti.
Odanin genisligini anlatmak icin
Hz.Ayse annemiz Söyle tarif etti:
" Benim uyudugum siralarda sayet Resulullah namaza durmus ise secdeye gidecegi zaman eliyle ayaklarima dokunur, bende onlari toplardim, Ve Resulullah ancak ozaman secdeye gidebilirdi."

Odanin icinde bir sedir, bir hasr, ici lifle doldurulmus derinden bir yastik,hurma koymak icin bir kova,
Su icmek icin de bir kase vardi.

Hz.Ayse annemiz anlattigina göre:
Efendimiz üc gün üst üste asla bugday ekmegiyle karnini doyurmamistir.
Cogu zaman bir ay gecerdi, ne bir ekmek yiyebilir, ne de ocaklarin da bir tencere kaynardi.
Sadece hurma ve zemzem ile karinlarini doyurabilirlerdi.
Eger hurma da yok ise, oruc tutarlar, zemzem ile oruclarini acarlardi.

Simdi gelelim biz Peygamber ümmeti olarak kendimizi layik gördügünüz !!!!

". Eger isteseydim yerler Ve gökler altin ile ayagimin altina serilirdi " diyen bir Peygamber.

Bize ne oluyor, Biz elimizde olan ile yetinmeyip begenmiyoruz bile. Dünya malinda bogulup elimiz de olana bile sükretmiyoruz.

Ey mümin!! Kendine gel !!!!

KadiR

Yönetim
Emegıne saglık kardeşim teşekkur ederım guzel payLaşım