Kadın Cinselliği Hakkında Öneriler

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Soru - Cevap kategorisinde mervekeskin tarafından oluşturulan Kadın Cinselliği Hakkında Öneriler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 384 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Soru - Cevap
Konu Başlığı Kadın Cinselliği Hakkında Öneriler
Konbuyu başlatan mervekeskin
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mervekeskin

mervekeskin

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Orgazm olamama sorunu yaşıyorum. Evliliğimin başlarında böyle bir sorun yoktu. Yaklaşık bir yıl geçtikten sonra böyle bir sorunla karşı karşıya kaldım. Eşimden dolayı olduğunu düşünmüyorum. tavşan vibratör kullandım yinede farketmedi. Bir doktora gitmeyi düşünüyorum. Ama ondan önce böyle bir şey yaşayan var mı varsa yorum yapabilir misiniz? Orgazm ile ilgili araştırırken sizle de bir kaç bilgi paylaşmak istedim. Keyifli okumalar :)
Orgazm Nedir?
Orgazm, cinsel uyarım ve zevkin en yüksek noktası olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun genital bölgelerinin eş zamanlı olarak bu uyaranlara tepki vermesi de orgazmın bir başka tanımı olabilir. Orgazm kadın ve erkekte farklı şekillerde ve etkilerde ortaya çıkar. Dünyada 4000 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı ortaya çıkmıştır. Sadece onda biri oranında kadının her cinsel birleşmede orgazmı yaşadıkları da bir diğer gerçek. Bu durumda klitoraluyarı olmadan orgazm olabilen kadınların oranı yüzde 30 olup, mastürbasyonla orgazma ulaşanların oranı yüzde 34’tür.
Kadın Orgazmı
Kadınlardaki orgazm da hemen hemen erkeklerdekine benzer. Kadının vajinasına erkeklerdeki sertleşme düzenine benzer bir kan akımı olur. Orgazmın oluşmasına zemin hazırlayan kilitoriste sertleşme ve vajinada nemlenme gerçekleşir. Orgazm anında uterusun ve çevredeki kasların ritmik kasılmaları görülür. Bu sırada beyinde, hipotalamus ve limbik sistem denilen yapılar, tahrik sırasında rol alırlar.Kasların gevşemesinde ve kan akımının artmasında bazı biokimyasal maddeler (VİP ve NO gibi) etkilidir. Bunun yanında çeşitli hormonlar da, kadınlardaki cinsel fonksiyonları etkiler. Östrojen, vajinanın hücresel devamlılığında ve kan akımında, androjenlerin ise istek, cinsel tahrik ve orgazm üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.Orgazm belirtileri arasında nefes alıp verme sıklığı, kalp hızı ve kan basıncı artması sıralanabilir. Ayrıca göz pupilleri büyür, dudaklar koyulaşır, göğüs uçları dikleşir, klitoris ıslanır ve sertleşir. Artan heyecanla beraber deri kızarır ve terleme başlar. Kadında büyük dudaklar, klitoris, vajen ve pelvik organlar penisteki gibi büyür ve genişler.Orgazm Olamama Nedenleri
Kadınlar bazı durumlarda orgazm olamaz. Orgazm olamamanın bir kaç nedeni olmakla birlikte büyük çoğunluğunu yeni evlilik döneminde olan kişiler oluşturur. Evlilik öncesi cinsel tecrübe yaşamamış kadınlardaki ilk gece korkusu orgazm olamama nedenlerinden biridir. Aynı zamanda kokulu akıntılar, tiksinme duygusu da orgazm olmayı engelleyen sebeplerdendir. Orgazm olmayı engelleyen bir diğer sebep de etkili bir korunma yöntemi kullanmamaktır. Kadınlar hamile kalma korkusu ve kaygısı ile orgazm olamayabilirler. İleri yaşlarda orgazm olamama nedenlerine vücuttaki östrojenin azalmasına neden olan menopoz da eklenir. Ancak bununla birlikte gebelik tehlikesi ortadan kalktığı için libido artışı da gelişebilir. Vajinal kuruluk ve ağrı da kadınlarda orgazm sorunlarına yol açar. Bu durumda vazelin ile birlikte vibratör kullanabilirsiniz.
Orgazmın Faydaları
Orgazmın hem kadın hem de erkek için pek çok faydası vardır. Cinsel cevapları ancak doğal bir ihtiyaç ve yaradılışla gelen bir armağan gibi görerek doğru cinselliğin sunduğu birçok avantajdan yararlanılması mümkündür. Boşalma ve orgazmın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Bedensel ve ruhsal bir rahatlama sağlar.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Stresi azaltır.
Uyku kalitesini artırır.
Kalp hastalıklarına karşı korur.
Uyku kalitesini artırır.
Ağrı eşiğini yükseltir.
Cildi güzelleştirir ve kişiyi değerli hissettirip partneri ile olan ilişkisini kuvvetlendirir.
Aynı zamanda doğal bir spordur ve seratonin hormonunu arttırarak mutlu hissetmeye yardımcı olur.