KISSADAN HİSSE

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dini Hikayeler kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan KISSADAN HİSSE başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 317 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dini Hikayeler
Konu Başlığı KISSADAN HİSSE
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
KISSADAN HİSSE

İmam-ı Azam Ebû Hanîfe bir gün ders verdiği sırada, bir adam mescidin kapısından seslendi:

- Ya imam, gemin battı!... İmamın ticari mal taşıyan gemisi vardı ve kendisi zengin bir tüccardı.

İmam-ı Azam bir anlık tereddütten sonra

- Elhamdülillah dedi.

- Bir müddet sonra aynı adam yeniden gelip haber verdi:

- Ya imam, bir yanlışlık oldu, batan gemi senin değilmiş.

İmam bu yeni habere de:

- Elhamdülillah, diyerek mukabele etti.

Haber getiren kişi hayrete sordu:

- Ya imam, "gemin battı" diye haber getirdik, "Elhamdülillah" dedin. Batan geminin seninki olmadığını söyledim yine "Elhamdülillah" dedin. Bu nasıl hamdetme böyle?

İmam-ı Azam izah etti:

- Sen "gemin battı" diye haber getirdiğinde iç âlemimi, kalbimi şöyle bir yokladım. Dünya malının zararından dolayı, hiçbir üzüntü yoktu. Bu nedenle Allah'a hamdettim. Batan geminin benimki olmadığı haberini getirdiğinde de aynı şeyi yaptım. Dünya malına kavuşmaktan dolayı kalbimde bir sevinç yoktu. Dünya malına karşı bu ilgisizliği bağışladığı için de Allah'a şükrettim.

Rabbimiz bize de böyle selim bir kalp versin.Amin

Sezin

Kayıtlı Üye
KISSADAN HİSSE

İmam-ı Azam Ebû Hanîfe bir gün ders verdiği sırada, bir adam mescidin kapısından seslendi:

- Ya imam, gemin battı!... İmamın ticari mal taşıyan gemisi vardı ve kendisi zengin bir tüccardı.

İmam-ı Azam bir anlık tereddütten sonra

- Elhamdülillah dedi.

- Bir müddet sonra aynı adam yeniden gelip haber verdi:

- Ya imam, bir yanlışlık oldu, batan gemi senin değilmiş.

İmam bu yeni habere de:

- Elhamdülillah, diyerek mukabele etti.

Haber getiren kişi hayrete sordu:

- Ya imam, "gemin battı" diye haber getirdik, "Elhamdülillah" dedin. Batan geminin seninki olmadığını söyledim yine "Elhamdülillah" dedin. Bu nasıl hamdetme böyle?

İmam-ı Azam izah etti:

- Sen "gemin battı" diye haber getirdiğinde iç âlemimi, kalbimi şöyle bir yokladım. Dünya malının zararından dolayı, hiçbir üzüntü yoktu. Bu nedenle Allah'a hamdettim. Batan geminin benimki olmadığı haberini getirdiğinde de aynı şeyi yaptım. Dünya malına kavuşmaktan dolayı kalbimde bir sevinç yoktu. Dünya malına karşı bu ilgisizliği bağışladığı için de Allah'a şükrettim.

Rabbimiz bize de böyle selim bir kalp versin.Amin
Aminnn.Kalbi yoklamak ne güzel...Emeğine sağlık Melis mm ? ?

M

MeLiS

Ziyaretçi
Aminnn.Kalbi yoklamak ne güzel...Emeğine sağlık Melis mm ? ?
Teşekkür ederim Sezin cim. Dimi Ya Kalb Allah cc evidir oraya cok dikkat etmeli dünya yı ve dünyalık hevesleri ve üzüntüleri almamalıyız. Rabbim yardımcımız olsun. Amin ?❤️??