Mevlânâ ve Şems'in Yaşamına Dair Bilinmeyen Her Şey

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Özetleri kategorisinde DeNiZ tarafından oluşturulan Mevlânâ ve Şems'in Yaşamına Dair Bilinmeyen Her Şey başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 331 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Özetleri
Konu Başlığı Mevlânâ ve Şems'in Yaşamına Dair Bilinmeyen Her Şey
Konbuyu başlatan DeNiZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeNiZ

DeNiZ

Yönetim
Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin Hareminden... Kimya Hatun" Saide Kuds'un ilk romanıdır. Yazar, yayınlandığı tarihte İran'da büyük ilgi gören ve uzun süre en çok satanlar listesinde bulunan bu ilk romanıyla, İran'ın en prestijli ödüllerinden olan 2006 Parvin Etesami Edebiyat Ödülü'nü almıştır. Kocasının ölümünden sonra Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ile evlenen Kerra Hatun, yeni kocasının haremine yerleşir. Tabii sevgili kızı Kimya da onunladır. Kimya Hatun içine düştüğü bu yeni dünyada bir yandan kendini bulmaya çalışırken, diğer yandan da Mevlânâ'nın özel yaşamına şaşkınlıkla şahit olmaktadır...

İrfan ve tasavvuf dünyasının iki dev ismi -Mevlânâ ve Şems'in- yaşamına dair birçok bilinmeyenin bilinmesine yardımcı olacağını umduğumuz bu romanın asıl kahramanları, herhâlde kadın oldukları için tarih tarafından bir kenara itilmişlerdi. Yazar Saide Kuds, eski yazılar ve Şems ile Mevlânâ'nın karşılaşma kayıtlarını derinlemesine inceledikten sonra hayatı bu her iki adama da bağlı olarak geçen genç bir kadının hikâyesinin unutulduğunu fark eder. Ve biyografik bir roman dili ile anlattığı Kimya Hatun'un yaşamını tozlu sayfaların arasından çekip gün ışığına çıkarır.

"Kitabınıza bayıldım. Tebrikler. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Kitaptaki tasvirler ve sahneler hayret verici derecede gerçekçi ve içten. Hikâye beni içine çekti ve Kimya'nın hayatını adım adım kendim yaşamış gibi hissettim..."
-Farnaz Fasihi, Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
0000000638136-1.jpg
Alıntı