Mezhep Nedir? Mezhepler Kaça Ayrılır? Mezhepler Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mezhepler kategorisinde DeNiZ tarafından oluşturulan Mezhep Nedir? Mezhepler Kaça Ayrılır? Mezhepler Nasıl Ortaya Çıkmıştır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 547 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 3 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mezhepler
Konu Başlığı Mezhep Nedir? Mezhepler Kaça Ayrılır? Mezhepler Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Konbuyu başlatan DeNiZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Aybala

DeNiZ

Yönetim
Mezhep ile ilgili aklımızı karıştıran birçok soru vardır. Mezhepler nasıl ortaya çıktı, mezhep nedir, İslam'daki mezhepler nelerdir? Aklınıza takılan bu sorulara cevabı buimages (9).jpegrada bulabileceksiniz. İşte sorularınızın cevapları...

İslam Dini ve Mezhepler

Dinimizin gerekli gördüğü şekilde yaşamak ve davranmak için Allah(cc), Kuran-ı Kerim’i indirmiştir. Tüm ibadet ve amellerimiz Kuran-ı Kerim’e göre olmalıdır ancak bazen aklımıza takılan dini açıdaki bazı soruların cevaplarını Kuran’da bile bulamayabiliriz. İşte bu noktada peygamber efendimizin sözleri, yaşamı olan hadislere ve sünnetlere başvururuz.

Ayet, hadis ve sünnetlerin farklı kesimlerce değişik şekillerde yorumlanmasıyla görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır. Bu görüş ayrılıklarıyla birlikte mezhepler oluşmuştur.

Öncelikle bu düşüncede hemfikir olunmalıdır; mezhepler asla bir dinmiş gibi görünmemeli, gösterilmemelidir. Mezhep kurucuları ise dinin koruyucusu ya da tebliğcisi değildir. Yani her mezhep farklı bir din olarak algılanmamalıdır. Mezhepler, İslam dininin anlaşılması, yorumlanmasını sağlayan bir çeşit düşünce ekolleri olarak tanımlanmaktadır.

Mezhepler arasında ayrımlara gidilmeden önce değinelim ki esas olan şudur: Din, kişinin Allah’a inanmayı ve inancı doğrultusunda hareket etmesini gerektirir. Başta da yazdığımız gibi Kuran-ı Kerim’de dinimizle ilgili bilmemiz gereken çoğu şey yazılmıştır ancak normal vasıflara sahip olan Müslümanlar burada yazan her ayeti anlayıp yorumlayamayabilir. Mezheplerin çıkışı ise bu görevi üstenen alimlerin bu görevi üstenmeleriyle ortaya çıkmıştır.

KadiR

Yönetim
Emeğine sağlık denizim

Aybala

Işıkları kapadım benibulmak isteyen kendini yaksın
Admin
?