Önce kendi nefsini terbiye et

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel gelişim Bölümü kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Önce kendi nefsini terbiye et başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 204 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel gelişim Bölümü
Konu Başlığı Önce kendi nefsini terbiye et
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
Önce kendi nefsini terbiye et

(ÖNEMLİ)

Rivâyet edilir ki şakik-i belhî kuddise sirrûh vefât edince insanlar, talebesi hâtemü’l-esamm’a geldiler. “sen şeyhimizin hâlîfesisin bizim en zâhidimizsin. şeyhimiz seni bize va’z etmen için makamına oturttu.” dediler. hâtem kuddise sirrûh, “bana bir sene mühlet verin, işlerimi düzenleyeyim.” dedi. bunun üzerine geri döndüler. hâtem evine gitti. ibâdetle meşgûl oldu. bir sene tamam olunca evinden çıktı. ağaçtaki üveyik kuşları hâtem’i görünce ürküp kaçtılar. bunun üzerine evine döndü, kapılarını kapadı. insanlar geldiler, “bir sene tamam oldu?” dediler. hâtem, “haklısınız, haklısınız fakât bir sene daha mühlet verin.” dedi. “olur.” dediler. tekrar ibâdete başladı. bir sene sonra evinden çıkıp o ağacın yanına gitti. kuşlar bu sefer kendisinden kaçmadılar fakât elini uzatınca uçuyorlardı. tekrar evine döndü. insanlar gelip, “bir sene tamam oldu!” diye ısrâr ettiler. hâtem, “haklısınız fakât bir sene daha mühlet istiyorum.” dedi. kabûl ettiler. hâtem yine ibâdete koyuldu. bir sene sonra tekrar o ağacın yanına gitti. kuşları eliyle tuttuğu hâlde hiçbiri kaçmadı. sevinerek evine döndü. insanlar gelip, senenin tamamlandığını söylediler. “evet!” dedi. “ey hâtem! seni yaratanın hakkı için söyle! bize neden üç sene boyunca hiçbir şey söylemedin?” dediler. “iki iş için. birincisi; kendimi kuşlarla tecrübe ettim. ikincisi; öğrendiğim ilimleri önce ben tatbik ettim ki, başkalarına öğrettiğim zaman fâidesi olsun...”

[şir’ât’ül-islâm]