Tarihte Bugün 6 Haziran. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tarihte Bugün kategorisinde DeNiZ tarafından oluşturulan Tarihte Bugün 6 Haziran. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 386 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tarihte Bugün
Konu Başlığı Tarihte Bugün 6 Haziran. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler
Konbuyu başlatan DeNiZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeNiZ

DeNiZ

Yönetim
Olay1844 - Mezhepsiz, ruhban sınıfına bağlı olmayan, küresel bir Hıristiyan örgütü, (YMCA-Young Man Christian Association) kuruldu.
Olay1919 - İstanbul'daki İngiliz Kuvvetleri Komutanı General Milne, Harbiye Nezareti'ne yazı göndererek, Mustafa Kemal Paşa'nın geri çağrılmasını istedi.
Olay1920 - İstanbul Divan-ı Harb-i, İsmet İnönü, Bekir Sami Kunduk, Celalettin Arif, Dr. Rıza Nur, Yusuf Kemal Tengirşenk, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Rıfat Börekçi ve Fahrettin Altay'ı, idama mahkum etti.
Olay1924 - Fener Rum Patrikhanesi dışındaki Türk Ortodoksları İstanbul'da Papa Eftim'in teşebbüsüyle, Panayia Kilisesi nezdinde İstanbul Türk Ortodoks Kilisesi'ni teşkil kararı aldı ve Papa Eftim'i bu kilisenin başkanlığına getirdi.
Olay1937 - Sivas - Malatya demiryolu Çetinkaya'da birleşti.
Olay1944 - Müttefikler Normandiya’ya çıkarma yaptı.
Olay1944 - Ankara'da Beden Terbiyesi Enstitüsü'nün temeli atıldı.
Olay1950 - Yeni hükümet orduda tasfiye yaptı.
Olay1959 - Konya'da şiddetli yağmur sel baskınına neden oldu 4000 baş hayvan sele kapıldı.
Olay1965 - Milli Emniyet Hizmetleri Teşkilatı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) adını aldı.

Olay1966 - Balıkesirspor kulübü kuruldu.
Olay1983 - Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu. Partinin genel başkanlığına Erdal İnönü seçildi.
Olay1982 - İsrail Galile'de Barış adlı operasyonuyla Lübnan'ı işgal etti.
Olay1984 - Hindistan ordusuna bağlı askerler, Sihlerin kutsal mabedi olan Altın Tapınaka kanlı bir baskın düzenlediler. Bu baskından sonra, Hindistan'ın çeşitli kesimlerindeki militan olmayan Sihler de silahlanmaya başladılar.
Olay1985 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in geri çevirdiği "Pişmanlık Yasası" ANAP'ın oylarıyla kabul edildi.
Olay1995 - Yalova, Türkiye Cumhuriyeti'nin 77. ili oldu.
Olay1996 - AKM Sergi Salonu'nda uluslararası "Dialoglar, şeylerin düzenine ait yitirilmiş düşünce" sergisi başladı.
Olay1996 - İşadamı Halis Toprak'ın, boşandığı eşi Ayşe Toprak'a 5 trilyon 100 milyar lira tazminat vermesi kesinleşti. Bu, Türkiye tarihinin en yüksek boşanma tazminatı oldu.
Olay1996 - Karabük, Türkiye Cumhuriyeti'nin 78. ili oldu.
Olay2000 - Şili eski diktatörü Augusto Pinochet'in dokunulmazlığı kaldırıldı. Augusto Pinochet'in 17 yıl süren iktidarı süresince binlerce devrimci, demokrat öldürülmüş ya da kaybolmuştu.