Uğultulu tepeler

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Özetleri kategorisinde Aybala tarafından oluşturulan Uğultulu tepeler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 645 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 3 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Özetleri
Konu Başlığı Uğultulu tepeler
Konbuyu başlatan Aybala
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Aybala

Aybala

Işıkları kapadım benibulmak isteyen kendini yaksın
Admin
Uğultulu Tepeler
Uğultulu Tepeler
Uğultulu Tepeler Özet
Uğultulu Tepeler ilk kez 1847 yılında yayımlanmış olan, İngiliz yazar ve şair Emily Bronte'in ölümünden bir yıl önce yazdığı ilk ve tek romanıdır. Emily Bronte otuz yıl süren kısacık yaşamından geriye birkaç şiir kitabı ve tek romanı olan Uğultulu Tepeler'i bırakmıştır. Emily Bronte bu ilk romanını ilk olarak Ellis Bells takma adıyla yayımlatmış, ölümünden sonra kız kardeşi Charlotte Bronte asıl adıyla yeniden yayımlatmıştır. Yayımlandığı senelerde büyük tepki görmüş olsa da, günümüzde Uğultulu Tepeler İngiliz edebiyatının klasikleri arasındadır. Türkiye'de ilk olarak Rüzgarlı Bayır adıyla yayımlanmış, sonrasında bu isim Uğultulu Tepeler olarak değiştirilmiştir. Catherine Earnshaw ve babasının küçük bir çocukken Liverpool'dan getirdiği zenci çingene çocuğu Heatcliff arasındaki aşkı anlatan bu uzun roman, seneler boyu radyo ve televizyon oyunlarına, filme ve tiyatroya uyarlanmıştır. Kitabın kısa özeti ise şöyle:
Hindley Earnshaw ve Catherine Earnshaw İngiltere'de aileleriyle yaşayan iki kardeştir. Babalarının Liverpool'a yaptığı bir iş gezisinden döndüğünde Heatcliff adında zenci bir çingene çocuğunu evlerine getirmesinden önce gayet normal bir yaşamları vardır aslında. Babaları sokakta gördüğü bu çocuğa acımış ve çocuklarıyla birlikte büyütmek için eve getirmiştir. Hindley Heatcliff'i hiçbir zaman sevmemiş olsa da, Catherine onu çok sevmiştir. Ayrıca Bay Earnshaw'un da Heatcliff'e karşı tuhaf bir zaafı vardır.
Devamını kitabı okuyun bence ???

KadiR

Yönetim
Emeğine sağlık kardesim

Aybala

Admin
Sağol abim

Aybala

Admin
Rica ederim bende çok beğenerek okudum