Yaşanmış gerçek 1 TL ile başlayan mutluluk

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dini Konular kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Yaşanmış gerçek 1 TL ile başlayan mutluluk başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 324 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dini Konular
Konu Başlığı Yaşanmış gerçek 1 TL ile başlayan mutluluk
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
PARASIZ MİLYARDER MUTLAKA OKUYUN 1 RİYAL YANİ 1 TL İLE BAŞLAYAN MUTLULUK
60 Milyar Riyal değerindeki servetini bağışladı. Kendisine hiç bir şey bırakmadı.

Süleyman el-Rajhi: Parasız multi milyarder
Hafif hissediyorum! Özgür hissediyorum! Kendimi bir kuş gibi hissediyorum ... ve Allah beni çağırdığında, Ona cevap verebilirim!

Suudi Arabistan'ın El Kasım şehrinde bir palmiye korusu 200.000'den fazla palmiye ağacına sahiptir ve Allah yoluna adanmıştır. Bu bahçede 45 çeşit hurma vardır, yıllık üretim 10.000 tondur. Bu bahçe yeryüzünde bulunan en büyük vakıftır. Bu bahçeden elde edilen gelir, dünyanın farklı ülkelerinde cami inşa etmek, hayır işleri ve iki kutsal camide (Mekke ve Medine) İftar düzenlemek için kullanılır.

Bu bahçe, Suudi Arabistan'ın en zengin adamı “Süleyman El Rajhi” tarafından Allah yolunda adanmıştır.

Zenginlikleri paçavra
Süleyman el-Rajhi gözlerini yoksulluk içinde açtı. Okulda okuyordu. Bir gün okul idaresi bir eğlence turu düzenledi ve her öğrenciden bir riyal vermesini istedi. Eve gitti ama ailesinin bir riyali bile yoktu. Tur tarihi yaklaşırken çok ağladı. Daha sonra üç aylık sınavlarının sonucunda gelir, sınıfında ilk sırayı aldı ve bir Filistinli öğretmen ona ödül olarak 1 riyal verdi.

Eğlence programının başına koştu ve 1 riyalini verdi.

Zaman geçtikçe eğitimini tamamladı ve çalışmaya başladı. Cidde'de bir odayı banka olarak adlandırarak hayatına özveri ve sıkı çalışmalarla genç bir girişimci olarak başladı.

Kısa bir süre içinde, "El-Rajhi" adı verilen bir banka ağı Suudi Arabistan'a yayıldı.

Süleyman el-Rajhi Filistinli öğretmeni aramaya gidiyor, öğretmenle tanışıyor, emekli oluyor, ekonomik durum öyle ki evde sobanın yakılması zor, Rajhi Filistinli öğretmeni arabaya koyuyor ve ona şöyle diyor, “ Sana borçluyum." Öğretmen söylemeye devam ediyor, kimse fakirlere ne borçlu olabilir, Rajhi öğretmenine yıllar önce bana 1 riyal ödülü verdiğini hatırlatıyor, öğretmen şimdi o riyali bana geri vermek istediğini gülümsüyor? Rajhi önünde de pahalı bir araba olan bir bungalovun önünde park ediyor. Rajhi öğretmenine bungalov ve arabanın artık senin olduğunu söyler, tüm masraflarından biz sorumlu olacağız. Filistinli öğretmenin gözünde gözyaşları var ve bu muhteşem bungalovun, bu pahalı otomobillerin çok fazla olduğunu söylüyor. Rajhi, bana o gün 1 riyal ödülü verdiğinizde mutluluğumun mutluluğunuzdan daha fazlası olduğunu söylüyor.

Tüm servetini bağışlar
Süleyman el-Rajhi 2010 yılında çocuklarını, eşlerini ve sevdiklerini aradı ve servetlerini aralarına dağıttı ve yoluna çıkan her şeyi adadı.

Şu anda Süleyman El-Rajhi’nin vakfının değeri 60 milyardan fazla riyaldir.

Bir Suudi şirketi ve korona virüsü için 170 milyon riyal bağışlayan El-Rajhi Bank'ın sahibi ve Mekke'nin içindeki iki oteli Sağlık Bakanlığı'na teslim etti.

Guinness Rekorlar Kitabı
Bahçe, Guinness Rekorlar Kitabı'nda şimdiye kadarki en büyük çaba olarak listelenmiştir.

Forbes Dergisi
Forbes Magazine ona dünyanın en büyük 20 hayırseverlerinden biri seçildi. Biyografisi okumaya değer.

Dünyanın en büyük İslami bankasını kurmanın yanı sıra, tüm Orta Doğu, Al-Watania Tavukçuluğu en büyük tavuk çiftliğini kurdu.

Suudi Arabistan'da muhtemelen El-Rajhi ailesi tarafından camilerin inşa edilmediği, davet merkezleri, Kur'an hayır kurumları vb.

Ve en önemlisi, ay sonundan önce 1.5 milyon çalışanına ödeme yapıyorlar.

Bir röportajda şunları söyledi: “Birinin mirasçıları için yeterince ayrılması önemlidir ve birbirleriyle barış içinde paylaşımlarını sevdiklerini görmek harika! Ancak, önemli olduğu gibi, servetinin bir kısmını millete ve topluma geri vermek gerekir. Başarımızı bizi besleyen ülkeye ve bize güvenip ürünlerimizi satın alan insanlara borçluyuz.

Ayrıca, ailenize borçlu olduğunuz kadar kendinize borçlusunuz. Bu hayattan ayrıldıktan sonra, önemli olan tek yatırım diğer hayatınız için biriktirdiğiniz şeydir. ”

“Böylece servetinizin yarısını ailenize, yarısını da bağışınıza verdiniz. Masraflarınız için neleri sakladınız? Bir ev? Çiftlik? Maaş?"

“Basitçe, hiçbir şey!” yüzünde güzel ve sakinleştirici bir gülümsemeyle cevap verdi.

“Seksenli yaşlarımdayım! Muhtemelen neye ihtiyacım var? Vakıf faturalarımı ödüyor, bana asgari düzeyde tutmaya çalıştığım konaklama, yemek, sağlık ve ulaşım sağlıyor. Ben iyiyim! ”

Parasız bir milyarder! "Nasıl hissettiriyor?"

Tekrar gülümsedi, gözleri buğulantı ve “Hafif hissediyorum! Özgür hissediyorum! Kendimi bir kuş gibi hissediyorum… Allah beni çağırdığında, teline bağlı olmadan çağrısına cevap verebilirim!
Ne rahatlama !!