Yaşanmış Hayat Hikayesi

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dini Hikayeler kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Yaşanmış Hayat Hikayesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 205 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dini Hikayeler
Konu Başlığı Yaşanmış Hayat Hikayesi
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
? ALİM OLMAK , FEDA ETMEYİ GEREKTİRİR ?

Tokat erba da dedesi alim babası alim .osmanli ulemasindan .M.Emin Saraç hocaefendi' nin hatirasina ithafen ?
" Babam benim hafizligimi yaptirdiktan sonra. Oglum Emin ben seni ve abini artik yetistiremem daha fazla ilim icin baska hocaefendilere gitmelisiniz dedi. Istanbulda Ali Haydar efendiye gidin o size arapca öğretsin diyerek Abim osman ile beni ilk firsatta istanbula gondermek icin hazirliklar yapildi. O gun yolluklar cuvallara kondu köylülerde bir seyler hazırlamış .Abim ile beni yolcu etmek icin şoseye kadar geldiler.Annem yolun biraz ilerisinde durdu elinde kazmasi vardi .
Oglum Emin hadi siz kendiniz burdan gidersiniz .ben bahceye gidiyorum işler beni bekler dedi ve gitti .
Biraz yol aldik Babam bu sefer hadi yavrularım sizi akrabalar yolcu eder bende tarlaya gidecegim dedi vedalasti ve oda gitti.
Ben cok üzüldüm iş benden daha mi onemli biraz gec gitseniz ne olacak diye düşünüp..bu dusuncelerle yola koyulduk ..Istanbula gittik Hocaefendi yi bulduk .derslere basladik .
Annem ve Babama beni yolcu etmedikleri icin kizmis onlara mektup yazmadim . Madem tarla bahce benden önemli beni yolcu bile etmediler. Bende onları düşünmeyeceğim dedim .kafamdan sildim.. 3 ay sonra koyumuzden bir adam geldi Fatih camiinde namaza gittigim sırada beni gorup Emin senmisin nasilsin dedi. Selamlasip hal hatirdan sonra.. Anneni babani hic sormuyorsun onları ozlemedin mi ? Dedi . Bende onlar beni merak edip ozluyolarmi ki yolcu etmeye bile gerek duymadılar koyluler ile gonderdiler beni ...Sormuyorum dedim
Koylumuz Ahh Emin Annen her sabah seni biraktigi yerde aglayarak isinin basina gidiyor.Babana Eminden haber var mi diye sorulsa gözyaşları icinde kaliyor.
Madem bu kadar seviyolar niye yari yolda biraktilar beni dediğimde..
Baban Annene demişki biz simdi bunlari şoseye kadar gidip orda ugurlarsak sen aglarsin .bende aglarim giderler ama bir kac ay sonra dayanamayip donerler.demis bu sekilde vedalasmayi uygun görmüşler .. Ilim öğrenmen icin fedakarlikta bulunmuslar.. senin icin bunu yapmıslar.
M.Emin Saraç cok iyi bir öğrenci olmus .
Ali Haydar efendi ben.artik seni okutmuyorum sen mısıra ezhere git orda ilmini tamamla diyor .. Hocaefendi ordada bir çok icazet aliyor . Osmanlı ulemasinin son alimlerinden biri oluyor .Ömer nasuhi bilmen arkadaşıdır..Rabbim rahmetiyle muamele eylesin ?

Allah boyle Anne babaya merhamet etsin.. ahiret hayatini kurtarsin diye evladin hasretine katlanmislar
M.Emin Saraç ..20 Şubat 2021 Ahirete irtihali

cocuklarınızın Ahiretinide düşünerek yetiştirin