Allah için sevgi",* Kişi sevdiğiyle beraberdir.*

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ayetler ve Hadisler kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Allah için sevgi\",* Kişi sevdiğiyle beraberdir.* başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 217 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ayetler ve Hadisler
Konu Başlığı Allah için sevgi\",* Kişi sevdiğiyle beraberdir.*
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
‿⋰⁀?*
┊ ┊ ┊☆
┊ ┊☆?☆
┊ ☆?☆?
☆⭐

─━━━━━━⊱?⊰━━━━━━─

*ALLAH İCİN SEVMEK*

Hadis-i şerif'te şöyle buyuruluyor:

➖"Allah için sulehâyı sevmek, Allah için fasıklara buğz eylemek farzdır." (Buhârî)

*➖Allah-u Teâlâ Musa Aleyhisselâm'a "Benim için bir amel işledin mi?" diye sorduğu zaman "Evet Yâ Rabbi! Senin için namaz kıldım, oruç tuttum, sadaka verdim." diye cevap vermişti. Allah-u Teâlâ "Yâ Musa! Bunlar senin içindir. Sen benim için bir dostumu dost, bir düşmanımı da düşman edindin mi?" buyurdu.*

*?"Allah için sevgi",* kişiyi kendi şahsi menfaati için değil de, Allah-u Teâlâ'nın rızasını kazanmak, âhiret saâdet ve selâmetine ermek için sevmektir. Sevdiğini Allah için seven kimsenin, sevmediğini de Allah için sevmemesi lâzımdır. Hatta ne kadar ibâdet ederse etsin, bunu ayırt edemezse dalâlettedir, ibâdetlerinden fayda göremez. Çok ince bir noktadır.

➖Çok ince bir nokta daha var. Ahirette kurtulmak için "Ben seni seviyordum." denir. Ama senin gönlün başka yerdeydi!.. Kabul etmezler,

"Sevdiğinle ol." denir.

*➖"Yahşuru'l-mer'u mea men ehabbe

= Kişi sevdiği ile haşrolunur."*

*➖Emir budur, orada bırakırlar. Ancak şefaat iznini verirlerse, dilerse şefaat eder. Yoksa herkes sevgilisi ile beraber gider. Kim niçin seviyorsa! Yarın kimse iddia edemez ki "Ben sana bağlıydım, seni seviyordum." Hayır!

Niyetini Hazret-i Allah bildiği için "Kimi seviyor idiysen onun peşine git." denir.

Kişi sevdiğiyle beraberdir.*

Âyet-i kerime'de şöyle buyuruluyor:?

➖"Allah'a ve ahiret gününe inanan bir milletin; babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa, Allah'a ve Peygamber'ine düşman olan kimselerle dostluk ettiğini görmezsin." (Mücâdele: 22)

➖Hazret-i Allah'ı ve Resul-i Ekrem'ini seven, dostlarını da sever, düşmanlarına düşman kesilir.

➖Bugün ise sahte kahramanlar, yalancı pehlivanlar türedi, düşman ile küffar ile dostluk peydah ediyorlar. Bir de maharet gibi, İslâm dininin bir rüknü gibi göstermeye çalışıyorlar.

➖Bunlara sevgi besleyen, Allah-u Teâlâ'nın buğzettiklerini, nefsi, şeytanı hoş gösterdiği için destekleyenlerin durumu nasıl olur?

➖Herkes sevdiği ile beraberdir. Münafıkları, sahte kahramanları destekleyeceksin, sonra "Ben salihler zümresini seviyordum" diyeceksin. Kabul etmezler.

Müminlerin vasfı şudur:

*➖"İnkârcılara karşı çok çetin, birbirlerine karşı çok merhametlidirler." (Fetih: 29)*

➖Bu aynada herkes kendisine baksın, desteklediklerine baksın, kararını versin.

*➖Bu hakikatlere herkes uyanacak, herkesin gözü açılacak. Ne zaman? Öldükten sonra? Nerede? Kabirde!*

Allah bizlere ölmeden önce ölmeyi Hakikati görmeyi nasip eylesin. Amin
─━━━━━━⊱?⊰━━━━━━─