En çok mesaj

Kullanıcı
Mesajı

Beytü`l Hazen

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Günün Sözü kategorisinde Aybala tarafından oluşturulan Beytü`l Hazen başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 190 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Günün Sözü
Konu Başlığı Beytü`l Hazen
Konbuyu başlatan Aybala
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Aybala

Aybala

Işıkları kapadım benibulmak isteyen kendini yaksın
Admin
Yakup peygamberin en sevdiği oğlu Yusuf'u kaybetmesi üzerine üzüntü ve acı içinde çekildiği, ağlaya ağlaya kör olduğu evdir. “Külbe-i Ahzan” şeklinde yazılır. “Beytü'l-Hazen” ve “Beyt-i Ahzan” biçimlerinde de geçer. Divan edebiyatı'nda çok sık kullanılan bir telmihtir. Şairler sevgiliden ayrı düşmüş gönüllerini hüzünler evine benzetir, ne de olsa kalp de odacıklardan meydana geliyor. örneğin: "vaiz bize dün dûzahı (cehennem) vasfetti ol vasf senin külbe-i ahzanın içindir" der fuzuli. vehbi ise şöyle yazar: "gam-ı hicrân beni hem-hâlet-i ya`kûb ideli (ayrılık acısının gamı beni yakup'la aynı duruma düşüreli) girye vü nâlişüme (gözyaşlarıma ve inlemelerime) külbe-i ahzân ağlar” bu da muhibbi'den (kanuni) “hasret ile âh senden ayru yûsuf-ı cemâl (yüzü yusufunki gibi güzel sevgili) eyledüm yakûb-veş (yakup gibi) dil (gönül) hânesin beytü'l-hazen” Yusuf-ı güm-geşte bâz âyed be-Ken’ân gam ne-hor Külbe-i ahzân şeved rûzî gülistân gam ne-hor. (Kaybolan Yusuf Kenan’a yine gelir, gam yeme; Hüzüler kulübesi bir gün yine gülistan olur, gam yeme.)
FB_IMG_1602442549030.jpgFB_IMG_1589746975754.jpg