Günde tek öğün yemek

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Sağlık ve Püf Noktalar kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Günde tek öğün yemek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 252 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Sağlık ve Püf Noktalar
Konu Başlığı Günde tek öğün yemek
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
Günde tek öğün yemek...

Öneren de dünyaca ünlü Japon bir hekim: Yoshinori Nagumo.

Aslında bir kanser uzmanı.

60’tan fazla tezi yayımlandı.

Sloganı da şu: “Tek öğün ye, 20 yaş genç göster!”

Japonya’nın en ünlü hekimlerinden birisiniz. Kitabınız ‘Japonların Kadim Beslenme Sırları’ Türkiye’de de çıktı.

Peki sizin çözüm olarak önerdiğiniz ne?

- Ben kitaplarımda sirtuin genini ve etkilerini anlatıyorum.Ve onu aktive edecek bir yaşam tarzını...

‘Sirtuin geni’ nedir?

- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Biyoloji Profesörü Dr. Lernard Guarente tarafından bulundu sirtuin geni.

Özellikle açlık anlarında aktif hale geliyor ve hücreler üzerinde gençleştirici bir etkiye sahip.O yüzden diyorum ki, sağlıklı olmak ve genç kalmak istiyorsanız, hatta yaşınızdan 20 yaş daha genç görünmek istiyorsanız, günde tek öğün beslenin!

İyi de uzun süreli aç kalmak sağlığa zararlı değil mi?

- Hayır, değil!
İnsanlık tarihi açlık ve soğuk hava ile mücadele üzerine kurulu.
Bir insan açlıkla ve soğuk havayla mücadele edebiliyorsa hayatta kalır.
Tarihi bulgular gösteriyor ki, yaşama gücü ve zindelik genimiz açlık durumunda aktif hale geliyor.
Midemiz dolu olduğunda hiçbir işlevi olmuyor! Sizin dininizin gereği olan ramazanın bu açıdan insan sağlığı için çok mantıklı bir gelenektir.

Önermediğiniz gıdalar neler?

- Rafine şeker, omega 6, trans yağlar ve gereğinden fazla tuz.

Neler hayatımızdan çıkmalı?

- Rafine şeker sınırlandırılmalı.Kabuğu soyulmamış meyveler iyi, fakat meyve suları sağlınız için doğru değil.
Tüm tahıllı gıdalar iyi fakat beyaz ekmek kesinlikle değil.Lif bağırsakların çalışmasında önemli, o yüzden çokça lifli gıda tüketmek gerek.

Yürümek ve hareket ne kadar önemli?

- Enerji, hücre içi mitokondri oksijenle beraber yağ yakıldığında üretilir.Duruş,nefes alış-veriş, aerobik egzersizleri, yürüyüş, yani hareket bu yüzden önemli.
Ama ondan önemlisi uyku.

Bel çevresi kalınlığı erkeklerde 85 cm’yi, kadınlarda 95 cm’yi geçerse metabolik sendrom söz konusu.

- Günde tek öğün beslenin.

- Sebzeleri kabukları, yaprakları ve kökleriyle; balığı derisi, kılçığı ve kafasıyla; tahılları da tam tahıl ürünleri olarak tüketin.

“Günde üç kez yemek yemek faydalı mı?” sorusuna açık ve net biçimde “Hayır” diyorum! Yetersiz beslenirsek, evet, hasta oluruz. Bu kesin.Vücudumuzdaki yaşama gücü genleri, o hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için çalışır.

Bu insanlar, imkânsız denilen beyin hücrelerinin tekrar üretilmesini mümkün hale getirdiler. Beynin, bilinci kontrol eden en ilkel bölümündeki sinirlerin kök hücrelerine hipokampus denir.

Açlığa ve soğuğa maruz kalındığında hipokampusun sinir hücrelerini tekrar ürettiği kanıtlandı.
(28.07.2020 t'li,Hürriyet,Ayşe Arman röportajından ilgili yerler alınmıştır.)