En çok mesaj

Kullanıcı
Mesajı

hiç bir şey tesadüf değil.Dil öğrenme

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Fıkıh - İlmihal kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan hiç bir şey tesadüf değil.Dil öğrenme başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 229 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Fıkıh - İlmihal
Konu Başlığı hiç bir şey tesadüf değil.Dil öğrenme
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
Ecdadımız Arapça öğrenmeye başlayan gençlerin eline verdiği ilk kitap olan Emsile'de örnek fiil olarak 'Nesara=Yardım etti' fiili kullanılır. Talebe kitap boyunca "yardım etti, yardım edecek, yardım eden, yardım edilmiş, yardım et, yardım edeyim....." kelimeleriyle uğraşır. Talebenin düşünce ve gönül uzayı "yardım" kavramıyla dolup taşar. İngilizce eğitiminde ise en çok kullanılan örnek fiil "I have=Ben sahibim, ben aldım, benim" fiilidir.

Arapça fiil çekiminde çekim sırası üçüncü şahıstan başlar. "Ene" en sona bırakılır. İngilizce de ise "I=BEN" herşeyin temelidir.

İngilizce'de cümlenin neresinde olursa olsun " I = BEN " cehennem kütüğü gibi büyük, iri yazılır.

Daha bizim çocukluk yıllarımıza kadar eskiler, birine bir şey verirken "Al" demezdi, "Alı ver" derdi. Karşısındakini "Alma"nın kaba bencilliğinden kurtarmak için "Al" fiilini "Verme"nin inceliği, zarafeti ve yüceliği içinde eritir "Alı ver" derdi. Şimdilerde biz "Çay alıyoruz, duş alıyoruz, gelen misafirimizi koltuğa alıyoruz...."
Lisanda hiç bir şey tesadüf değil.
ALİ KEMAL KASTAN