Sahura kalkmak sünnettir

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ramazan Ayı kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Sahura kalkmak sünnettir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 224 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ramazan Ayı
Konu Başlığı Sahura kalkmak sünnettir
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
?┈┉┅━❀☆●☆●☆❀━┅┉┈?.

Sahura kalkmak sünnettir

▪️Sahur yemek berekettir. Sakın bırakmayın velev ki bir yudum su içsin Allah sahur yiyenlere rahmet, melekler dua ederler.

▪️Gündüz kaylule uykusu ile gece kalkıp teheccüd namazı kılmaya, sahur yemeği ile de gündüz orucuna kuvvet kazanın

▪️Ehli kitab orucu ile bizim orucumuz arasındaki fark sahur yemeğidir

▪️3 şeyde bereket vardı 1 cemaatte 2 tiritte 3 sahurda

▪️3 kişiye yedirdikleri helal yoldan ise hesaba çekilmeyecek 1 oruç tutan 2 sahur yemeği yiyen 3 cihad eden

▪️Sahuru geciktirmek iftarı acele etmek

▪️Allah buyurdu Kullarım arasında en sevdiğim kişi iftar etmekte acele edendir

▪️3 şey Peygamberin sünnetidir 1 sahur geciktirmek 2 iftarı acele yapmak 3 namazda sağ eli sol elin üstüne koymak

▪️ İftarı hurmayla açmak sünnettir

▪️Orucunu varsa yaş hurma yoksa kuru hurma, o da yoksa bir kaç yudum su içerek bozardı

▪️İftar ettirmek sünnettir

▪️Kim helal kazancıyla oruçluya iftar ettirirse

▪️Ramazan gecelerinde melekler ona rahmet duası yaparlar

▪️Kadir gecesi Cebrail Aleyhisselam onunla musafaha eder

▪️Kiminle Cebrailk Aleyhisselam musafaha ederse (onun alameti), o yufka yürekli ve gözü yaşlı olur

▪️Oruçlunun iftar vakti duası kabul olucağından o saatte dua etmesi de sünnettir

▪️İftar sırasında oruçluya, reddolumayan bir dua vardır

▪️3 kimsenin duası reddolunmaz

▪️Adil hükümdarın duası

▪️İftar sırasında oruçlunun duası

▪️Mazlumun duası

**Bu dualar semaya yükselir gökyüzünün kapıları açılır Allah: Yemin olsun ki bir süre sonrada olsa sana yardım edeceğim der**

Oruçlunun şu şekilde iftar duası yapması sünnettir.

*İFTAR DUASI:*

*Allahümme leke sumtü, ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, Yâ vâsi’al-mağfirati! Iğfirlî ve livâlideyye ve lil-mü’minîne yevme yakûmül-hisab.*

?┈┉┅━❀☆●☆●☆❀━┅┉┈?